Morland - Hen's Tooth

Morland Brewing, Wielka Brytania.

Piwo dojrzewające w butelce, typu Strong Ale.

Skład: woda, słód jęczmienny, chmiel, drożdże.

Zawartość alkoholu: 6,5%, ekstraktu: 14,4%.

Barwa herbaciana lekko mętnawa. Widać pływające kłaczki drożdżowe.

Piana jasno beżowa, dość obfita, opada do trwałej kilkumilimetrowej kołderki.

Nasycenie sporawe.

Zapach chmielowy z nutami słodowymi i owocowymi.

W smaku wytrawne, choć po lekkim ogrzaniu się daje się wyczuć delikatną słodycz. Dominuje całkiem przyjemna i długotrwała goryczka połączona z subtelnymi nutkami owocowymi. Daje to całkiem przyjemne doznania smakowe. W tle małe co nieco słodu i kwasku. Zakończenie ponownie goryczkowe. Warto spróbować.

9 punktów.

Opinia: Sten
09/04/2012


Piwo mętne. Barwa ciemnej herbaty. Nasycenie duże - za duże. Butelkę trudno otworzyć tak, by nie wystrzeliła piana. Po nalaniu do kufla mamy 10% piwa i 90% piany - jasno beżowej, drobnej, niezbyt trwałej. Opada do nikłej obwódki, a później do zera. Zapach intensywny, chmielu i słodu. Do tego jakby nuta owocowa z elementami alkoholu.

W smaku od razu wybija się goryczka, mocna i trwała, podbita kwaskiem. Wyraźnie wyczuwalny jest jednak alkohol, który tłumi posmak słodu i inne potencjalnie obecne nuty (posmaki). Kwasek (z CO2) w połączeniu z alkoholem szczypie w język. Na koniec ponownie dominuje goryczka, która jednak jest niezbyt przyjemna.

Podsumowując - albo mi piwa typu Strong Ale po prostu nie podchodzą, albo testowane piwo jest kiepskie. Mi w każdym bądź razie piło się niezbyt przyjemnie.

4 punkty to max.

Opinia: j24
11/06/2012



Moje drugie podejście do piwa, które 2 lata temu wyjątkowo mi nie podeszło…

Parametry prawie bez zmian. Naklejka importera informuje:

„Piwo ciemne typu ale, pasteryzowane. (…) Składniki: woda, słód jęczmienny, syrop glukozowy, chmiel, drożdże.”

W lidlowej gazetce niezależny sędzia piwny Marek Gogola napisał o nim tak:

„Czerwono - bursztynowe piwo o słodowej pełni, z drożdżowym bukietem i wytrawną goryczką. Delikatne akordy moreli, gruszek i miodu. Posmak goryczki z ziołową nutą i palonej słodowości. Idealnie schłodzone do temp. 6 C. pasuje do pizzy z mięsem i ziołami oraz przekąsek z wędlin, serów i owoców.”

Piwo mętnawe. Barwa herbaciana. Piana dość obfita, drobna, jasno beżowa. Niezbyt trwała. Opada szybko do cienkiej warstewki, następnie obwódki. Pozostają tez jej skromne ślady na ściankach kufla. Nasycenie duże. Zapach intensywny. Czuć chmiel, słód oraz nutę owocową z elementami alkoholu. W smaku piwo treściwe i dość wytrawne. Dominuje goryczka z kwaskiem. Oprócz niej czuć w tle słód, a do tego nutę owocowo - alkoholową. Po przełknięciu na podniebieniu pozostaje ponownie posmak goryczki, takiej cierpkiej i kwaskowatej.

Dziś dużo bogatszy o szereg piwnych doświadczeń mogę napisać tak: to piwo nie jest złe; po prostu mi akurat takie cierpkie, kwaskowate piwa nie podchodzą.

7 punktów.

Opinia: j24
15/07/2014



Wrażenie prawie bez zmian. Piana nieco bardziej trwała tym razem.

Jako, że z wiekiem smak się wyrabia, to tym razem oceniam je na 7,5 punktu.

Opinia: j24
25/07/2015

encyklopedia/piwa/morland_hens_tooth.txt · ostatnio zmienione: 2019/12/03 16:55 (edycja zewnętrzna)