Kormoran - Orkiszowe

Browar Kormoran.

„Orkiszowe to piwo, w którym połączyliśmy niesamowite właściwości orkiszu (prastarej odmiany pszenicy o wyjątkowych wartościach odżywczych) i bogatych w witaminy i minerały drożdży piwowarskich. Przygotowaliśmy produkt dojrzewający w butelce dzięki czemu w piwie pozostaje większa ilość drożdży. Wystarczy „zakręcić” i przelać piwo z drożdżami do szklanki. Jeżeli nie mamy ochoty na „zdrowotną kurację” powoli zlewamy piwo do szklanki - większość drożdży pozostanie w butelce.”

Skład: woda, zboża: słód jęczmienny 55%, orkisz 45%, drożdże, chmiel.

Zawartość alkoholu: 5,1%, ekstraktu 12,5%.

Barwa złocista, naturalnie mętne. Piana początkowo gęsta, biała, znika szybko. Nasycenie spore.

Zapach drożdżowo chmielowy, dość intensywny.

W smaku dominują drożdże, w połączeniu z chmielem dając nawet ciekawe zestawienie.

Mocne 8 punktów.

Opinia: Sten
31/10/2010Zmieniła się nieco wersja opisowa piwa (z kontry), więc dodaję nowszą.

Kod kreskowy:
59025285513381).

„Orkiszowe to unikalne piwo, w którym połączyliśmy właściwości orkiszu (prastarej odmiany pszenicy) i dwóch rodzajów drożdży piwowarskich. Fermentacja tego piwa odbywa się dwuetapowo: w pierwszym etapie pracują drożdże dolnej fermentacji, w drugim – górnej. Charakterystyczne jest tu naturalne zmętnienie i osad (podobnie jak w piwach pszenicznych). Całe bogactwo jego smaku otrzymują Państwo w butelce, gdyż piwo nie jest filtrowane!”

Piana biała, dość zbita. Po nalaniu ok. 2 cm. Redukuje się do 7 mm kożuszka. Po przystąpieniu do konsumpcji zaczyna się rwać.

Mętne w kolorze jasno żółtym.

Nasycenie spore.

Zapach: przyjemny i w zasadzie delikatny aromat orkiszowy. Pojawia się nieco słodu i chmielu. (Wyczułam też taki jakby ziołowy aromacik, ale wielce przyjemny.)

Piwo lekko goryczkowe, leciutko kwaskowe. Wyczuwalne nuty drożdżowe, orkisz. Goryczka wyrazistsza po przełknięciu. Chlebowy posmak bardzo, bardzo przyjemny.

8,5 punktu.

Opinia: moondriver
10/05/2014Piwo jasne, niefiltrowane, pasteryzowane.

Parametry bez zmian. Zmieniono grafikę.

Piwo mętnawe. Barwa jasno żółta. Piana biała, średnio obfita, dość drobna. Opada szybko do porwanej warstewki; słabo oblepia szkło. Nasycenie średnie do dużego. Zapach niezbyt mocny. Czuć słód, chmiel i drożdże, a w tle alkohol i owoce. W smaku piwo lekkie, delikatne i przyjemne. W pierwszym łyku lekko słodkawe. Czuć słód z nutą chlebową, nieco kwasku i posmak owocowy (śliwkowy), a do tego w tle nutę drożdżową. Goryczka niezbyt mocna, ale przyjemna i trwała. W sumie bardzo dobre piwo. Dobrze zharmonizowane i uwarzone, bardzo smaczne.

Mocne 8,5 punktu.

Opinia: j24
03/07/2016

1)
Browar KORMORAN Sp. z o.o., al. Gen. Sikorskiego 2, 10-057 Olsztyn, Polska
encyklopedia/piwa/kormoran_orkiszowe.txt · ostatnio zmienione: 2019/11/14 12:57 (edycja zewnętrzna)