Kompania Piwowarska - Książęce Burgundowe Trzy Słody

Kompania Piwowarska S.A. Poznań.

Piwo ciemne, pasteryzowane.

Skład: woda, słody jęczmienne: pilzneński, karmelowy ciemny, karmelowy aromatyczny, suszone owoce dzikiej róży, chmiel goryczkowy i aromatyczny.

Zawartość alkoholu: 5,6%, ekstraktu: 13,0%.

Barwa rubinowa z tych jaśniejszych.

Piana ciemnokremowa, obfita i dość gęsta, niestety zupełnie nietrwała. Bardzo szybko się porwała, najpierw do maleńkich wysepek, następnie do cieniutkiej opaski wokół szkła. Minimalnie oblepiła szkło.

Nasycenie średnio-mocne.

Zapach subtelnie słodowy z odrobiną chmielu w tle.

W smaku również dominuje słód, jak mi się zdaje pilzneński, bo na pewno nie karmelowy. Czuć odrobinę owoców, ale czy to jest dzika róża, to nie jestem w stanie stwierdzić. Ot taka herbaciano-owocowa nutka. Minimalny kwasek i lekko goryczkowy finisz. Piwo bez wątpienia w miarę ciekawe, choć szału nie ma. Mogłoby być, zważywszy na ekstrakt odrobinę mniej wodniste.

Słabiutkie 7 punktów.

Opinia: Sten
03/12/2013



Piwo klarowne. Barwa rubinowa. Piana obfita, beżowa, dość drobna. Nawet trwała. Opada powoli do cienkiego kożuszka. Pozostają też jej bogate ślady na ściankach kufla. Nasycenie średnie do mocnego. Zapach średnio intensywny. Czuć słód, karmel i nutę owocową (różaną). W smaku piwo treściwe. Czuć słód, ciemny słód, karmel (niezbyt mocno), zaraz potem coś jakby słód palony z nutą owocową, a do tego leciutki kwasek. Goryczka nawet mocna, przyjemna i dość trwała. W sumie jak na ostatnie wynalazki spod marki „Książęce” to piwo to wyróżnia się pozytywnie. Moim zdaniem jest dobre i warte spróbowania.

8 punktów.

Opinia: j24
04/01/2014



Kompania Piwowarska, ul. Szwajcarska 11, 61-285 Poznań.

Kod kreskowy: 5901359034218.

Dane techniczne, czyli kącik dla dociekliwych. Zacznijmy tradycyjnie od etykiety: „Książęce Burgundowe. Trzy Słody. Piwo Premium. Uwarzone z dziką różą.” Mam nadzieje, że owa dzika róża jest w butelce, a nie jednym z twórców tego piwa. Po sucharze czas na kontrę: „Piwo idealne na zimę. Warzone z trzech rodzajów słodów: karmelowych – ciemnego i aromatycznego oraz jasnego z dodatkiem owoców dzikiej róży. Ma ciemnobursztynową barwę i bogaty smak z nutami karmelu, świeżo pieczonego chleba i dzikiej róży.” Czas pokaże ile w tym prawdy.

Poniżej tego opisu znajdują się trzy piktogramy które kolejno informują nas o:
- „Optymalna temperatura serwowania 4-6ºC,”
- „Idealne na długie, chłodne wieczory,”
- „Spróbuj jeszcze Czerwonego Lagera, Ciemnego Łagodnego i Złotego Pszenicznego.”
Mam nadzieje, że okaże się to dobrą rekomendacją, a nie ostrzeżeniem przed resztą piw spod znaku Książęcego.

Na koniec zajmijmy się krawatką na której zawarte są informacje stricte techniczne: „Piwo ciemne 13,0% wag., alk. 5,6% obj., pasteryzowane. Skład: woda, słody jęczmienne: pilzeński, karmelowy ciemny i karmelowy aromatyczny, suszone owoce dzikiej róży, chmiel.” Koniec, czas na testy.

Zlitowałem się nad tym piwem. Widziałem, tą ostatnią butelkę na sklepowej półce i nie było innej opcji. Kupiłem, choć nie byłem przekonany. Nadal nie jestem przekonany. Po pierwsze dlatego, że jest to wytwór Kompanii Piwowarskiej, a dwa, że jest to piwo z serii Książęce. Czego jednak nie robi się dla potomności.

Zapach. Wyczuwam nutki słodowe oraz aromat owoców dzikiej róży. Pachnie… dziwnie. Na granicy przyjemnego z obojętnym.

Piana. Gęsta, beżowa, pojawi się i opada stosunkowo powoli. Po chwili pozostawia po sobie wspomnienie o wysokości kilku milimetrów z tendencją spadkową. Kolor. Kolor mocno zaparzonej herbaty. Nic dodać, nic ująć.

Smak. Spodziewałem się o wiele więcej po tym piwie, jednak jedyne co otrzymałem to… bardzo przeciętne, nie mówiąc kiepskie piwo. Mieszają się smaki słodu, chmielu i dzikiej róży. Wszystko było by w porządku gdyby była w tym jakaś logika. Niestety wszystkie wymienione aromaty pojawiają się w sposób przypadkowy co nie jest dobre. Jest kiepskie. Dla mnie jest to piwo na cztery. Dlatego też zastanawiam się jak Kompania Piwowarska może to piwo nazywać Premium, aż strach brać pomyśleć jak smakują pozostałe ich piwa.

Opinia: Śmietan
22/02/2014

encyklopedia/piwa/kompania_piwowarska_ksiazece_burgundowe_trzy_slody.txt · ostatnio zmienione: 2020/11/14 08:46 (edycja zewnętrzna)