Jan Olbracht - Kord BA

Uwarzone przez Jan Olbracht Browar Rzemieślniczy z Piotrkowa Trybunalskiego.

Piwo długo dojrzewające, leżakowane w beczkach po whiskey. Pasteryzowane, niefiltrowane.
Określone jako „quintuple”….

W sieci znalazłem wiele opisów i ocen tego piwa, sporządzonych przez osoby mające znacznie większą niż ja znajomość piwnego tematu, większe doświadczenie i praktykę w ocenianiu… Np. vlog T. Kopyra

Dlatego też pozwolę sobie tylko na opis moich osobistych wrażeń z degustacji, połączonej z przeglądaniem kilku opisów znalezionych w sieci.

Mam pewne wątpliwości co do wspomnianego „quintuple”… Różne na ten temat znalazłem opinie – m.in. że to wymysł piwowara, chwyt reklamowy, ale też, że wynika to z 26% zawartości ekstraktu, oraz 12% alkoholu obj.

Piwo gęste, o zabarwieniu mocnej herbaty, piana ok. 2 cm. w bardzo krótkim czasie opadła całkowicie, tworząc jedynie ślady na szkle. Słabe nasycenie. Słodkie, wyczuwalny smak karmelu, słodu, trochę wanilii; goryczka słabo wyczuwalna. Bardzo słabo wyczuwam posmak drewna, natomiast zdecydowanie wyczuwam whiskey. W zapachu dominuje karmel, trochę suszona śliwka… Alkohol ujawnia się nieco później, mile rozgrzewając.

Na uwagę – moim skromnym zdaniem – zasługuje butelka.
Termokurczliwy kapturek, pozłacana etykieta z dwoma skrzyżowanymi kordami stwarza bardzo przyjemne, zachęcające wrażenie.
Jedyną niedoskonałością etykiety jest brak na niej informacji o składzie: woda, słody jęczmienne i pszeniczne, owies i pszenica niesłodowane, granulat chmielowy, drożdże piwowarskie, przyprawy.

Piwo przyjemne w spożyciu, ale niemal natychmiast ujawniające swoją moc, skłaniające do ostrożności i powolności w spożywaniu.

Uważam, że piwo zasługuje na najwyższą ocenę, jednakże wspomniana mała niedoskonałość etykiety skutkuje tym, że przyznaję tylko 9,5 punktu.

Opinia: Gorajczyk66
27/12/2017

encyklopedia/piwa/jan_olbracht_kord_ba.txt · ostatnio zmienione: 2020/04/09 10:25 (edycja zewnętrzna)