Gniewosz Piwo Ciemne

Browar Gontyniec

I tu ciekawostka, ów browar jeszcze niedawno siedzibę miał w Pile, obecnie przeniósł się do Chodzieży. Niby niedaleko, ale wygląda, że mobilna to wielce firma. Plotka głosi, że szefem jest ktoś z browaru w Czarnkowie, ale powtarzam, to tylko zasłyszana plotka.

Jak to ten browar ma w zwyczaju, na kontretykiecie reklamuje się, a zatem:

„Piwo ciemne naturalne, Warzone tradycyjnymi metodami z najwyższej jakości słodów jasnych i ciemnych. Chmielowe tchnienie dodają nuty romantyzmu i nostalgii. Smagają podniebienia wszystkich doceniających mistrzowski kunszt i rzetelność. Duma naszych piwowarów”

Skład: słód jęczmienny, chmiel, drożdże.

Zawartość alkoholu 6,0%, ekstraktu 14%.

Piana początkowo bardzo gęsta, beżowa, zanika jednak, pozostawiając cienki kożuszek. Barwa brunatna, nasycenie słabo - średnie.

Zapach palonego słodu i karmelu (którego notabene nie ma w składzie). Smak słodko gorzki. W sumie tej słodyczy nawet jak dla mnie jest nieco za dużo. Dodatkowo też palony słód jest dość mocno wyczuwalny.

Powiem tak w porównaniu z "Koźlakiem" tegoż producenta, to różnica znaczna in plus, choć do doskonałości nieco owemu piwu brakuje.

Dodam, że zacytowana powyżej autoreklama tak prawdziwa jest w 50 - 60%.

Po pewnym namyśle 7 i pół punktu.

Opinia: Sten
07/09/2010Do opisanego składu dodano jeszcze wodę. Początek reklamy na kontretykiecie zmieniono na: „Piwo ciemne tradycyjnie warzone”. (Zamiast - naturalne). Pozostałe parametry bez zmian.

Piwo klarowne. Barwa czarno - brązowa. Nasycenie słabe. Piana słaba, szybko znika. Pozostał po niej cienki kożuszek. Zapach palonego słodu i karmelu. Smak przypomina znane piwo Karmi. Czuć słodycz z takim posmakiem kwasku. No i piwo dość wodniste.

Jak dla mnie żaden specjał.

6 punktów.

Opinia: j24
07/05/2011Producent - Browar Gontyniec S.A., Kamionka (k. Chodzieży).

„Piwo ciemne pasteryzowane. Alkohol - 5,6 % obj. 14,1 % e.w. Skład: woda, słody jęczmienne, cukier, chmiel, karmel.”

Piwo klarowne. Barwa brunatno - wiśniowa, bardzo ciemna; pod światło rubinowa. Piana słaba, jasno brązowa, znika w momencie nalewania do kufla. Pozostała po niej - na dwie minuty - nędzna obwódka. Nasycenie słabe do średniego. Zapach słaby. Czuć ciemny słód i karmel. W smaku piwo lekkie. Dominuje słodycz. Czuć także ciemny słód i karmel. Z drugiej strony zaraz można wyczuć kwasek, palony słód, posmak kawy i gdzieś w tle alkohol. Goryczka niezbyt mocna, choć czas jakiś ciesząca język i podniebienie.

Mimo upływu 4 lat opis jest nieco inny, ale punktacja w sumie taka sama (6).

Opinia: j24
02/07/2015
Tym razem bączek. Piwo przeterminowane o 3 tygodnie.

Parametry bez zmian.

Zmiany w stosunku do poprzedniej recenzji:
Pod światło można dostrzec pływające kłaczki. Zapach średnio mocny. Smak nieco słodszy.

Tym razem oceniam je na 5,5 punktu.

Opinia: j24
14/11/2015

encyklopedia/piwa/gniewosz_piwo_ciemne.txt · ostatnio zmienione: 2018/05/04 10:26 (edycja zewnętrzna)