Fuhrmann - Starovar Raspberry

Brewer s.r.o. Ostrawa, Czechy. Dodam, że można znaleźć informację, że piwo to robi FUHRMANN Sp. z o.o., czyli Browar Połczyn Zdrój.

Piwo smakowe.

Skład: woda, słód jęczmienny, chmiel, cukier, aromat malinowy, regulator kwasowości (kwas cytrynowy), baza o smaku malinowym (skład: aromaty identyczne z naturalnymi, azorubina (E122)1), sorbinian potasu (E202)2)), substancje słodzące (aspartam, acesulfam K). Zawiera cukier i substancje słodzące. Zawiera źródło fenyloalaniny. Pasteryzowane.

Zawartość alkoholu 4,5% obj.

No to otwieramy:
Piwo klarowne. Barwa ładna, złota.

Piana biało kremowa, niezbyt obfita, opada natychmiast do nikłej warstewki i zaraz do zera.

Nasycenie średnie do dużego.

Zapach sztuczny, malinowy. O dziwo wyraźnie czuć też słód i chmiel.

W smaku dominuje słodycz i syntetyczny smak malinowy. Czuć też lekki kwasek, ale także słód. Goryczka zauważalna, nawet mocna, przyjemna.
Prawdę mówiąc po poprzednim piwie z tej serii spodziewałem się czegoś dużo gorszego. Polecam miłośnikom (miłośniczkom zwłaszcza) mieszania piwa z sokiem.

Jak dla mnie to 5 punktów.

Opinia: j24
13/09/2012



Cóż ja mogę dodać - piwo generalnie chemiczne, choć faktycznie goryczka całkiem wyraźna, natomiast słodu doszukiwałem się i czemuś nie doszukałem. Poza tym zbyt wiele, albo i więcej, substancji słodzących, które sprawiają wielce dziwny posmaczek w paszczy.Pozostałe doznania zbieżne z testem Kocura.

Moim zdaniem nie więcej jak 3 punkty.

Opinia: Sten
10/10/2012

1)
Azorubina – organiczny związek chemiczny z grupy barwników azowych. Syntetyczny czerwony barwnik stosowany jako dodatek do żywności.
Dopuszczalne dzienne spożycie wynosi 4 mg/kg masy ciała.
Związek ten jest dodawany do żywności, która wcześniej została poddana fermentacji, a następnie obróbce cieplnej. Spośród wielu takich produktów można wyróżnić: wyroby cukiernicze (np. serniki, rolady), budynie, galaretki, kisiele, cukierki, marcepan, dżemy, marmolady, konfitury, jogurty, wino i napoje.
Wykazuje działania niepożądane charakterystyczne dla azozwiązków. Poza tym jest kancerogenna dla zwierząt. Wg klasyfikacji Międzynarodowej Agencji Badania Raka nie jest prawdopodobnym, możliwym ani potwierdzonym czynnikiem rakotwórczym dla ludzi.
2)
Sorbinian potasu – organiczny związek chemiczny, sól potasowa kwasu sorbinowego. Jego zakres stosowania i właściwości są prawie takie same, jak dla kwasu sorbowego, jednakże forma potasowa (oraz inne jego sole) jest lepiej rozpuszczalna w wodzie.
Dopuszczalne dzienne spożycie wynosi 25 mg/kg ciała.
Sorbinian potasu jest używany jako środek konserwujący do żywności, zwłaszcza pieczywa, serów i serników (oraz innych ciast i wypieków), wina, napojów gazowanych oraz czekolady. Poza przemysłem spożywczym stosuje się go do kosmetyków i papierosów. Związek ten jest często używany razem z benzoesanem sodu.
U niektórych osób związek ten może wywoływać reakcje alergiczne, podrażnienia skóry, astmę oraz problemy behawioralne.
encyklopedia/piwa/fuhrmann_starovar_raspberry.txt · ostatnio zmienione: 2020/12/05 22:02 (edycja zewnętrzna)