Fortuna - Miłosław Warzy Śmiało Żytnie Session IPA

Browar Fortuna, Miłosław.

Edycja limitowana.

„Chmiel zbierał, wianki plótł, hołubce wycinał. Wyprawa naszego piwowara w lubelskie była pełna atrakcji. Na jej pamiątkę powstało piwo - sentymentalne i pijalne. ŻYTNIE SESSION IPA z szyszkami chmielu Izabella, odmiany odrodzonej przez tamtejszych chmielarzy.”

Piwo górnej fermentacji, pasteryzowane. Naturalne zmętnienie.

Składniki: woda; słody jęczmienne: pilzneński, karmelowy jasny, słód żytni; chmiele pochodzące z Polski: Marynka, Sybilla, Izabella w szyszce, chmiel goryczkowy Magnum; drożdże US-05.

Zawartość alkoholu: 4,7% obj., ekstraktu: 11,5% wag., IBU: 42 Warka do 05.04.2018r.

Barwa: jasnozłota, lekko zamglona EBC 11

Piana biała, wysoka, o gęstych pęcherzykach, z wolna opada do pierzynki trwale okrywającej całą powierzchnię piwa. Szkło ubrudziła sporej wielkości plackami. Po ogrzaniu pęcherzyki stają się średnie i duże, a piana osadza się na szkle w postaci kręgów zaznaczających ubytek piwa.

Nasycenie średnie.

Zapach mocno żywicy i chmielu z domieszką słodu oraz gdzieś w tle nieśmiałych i prawie nieistniejących nutek cytrusowych. Bardzo ciekawy.

Smak najpierw delikatnie wodnisty. Po chwili pojawiają się lekki słód, i niezbyt silna, ale trwała goryczka, a dodatkowo nieśmiałe nutki żywicy. Jeśli wyczułem cytrusy to chyba tylko siłą woli. W ogóle piwo jest lekkie, a jednocześnie bardzo przyjemne, choć zarówno na początku, jak i na końcu da się wyczuć wodnistość powodująca lekki niedosyt. Pewnie dlatego jutro pojadę do sklepu i nabędę jeszcze buteleczkę, bo było ich raptem kilka sztuk. Warto spróbować tego piwka zwłaszcza w upalny dzień, bo najpewniej cudownie ugasi pragnienie.

7 punktów z małym plusem to uczciwa ocena na dzisiejszy wieczór.

Opinia: Capricorn
13/05/2017Warka do 08.09.2018 r.

Piwo zmętnione. Barwa złocista. Piana dość obfita, biała, drobna i przeciętnie trwała. Opada powoli i nierównomiernie do cienkiej warstewki, obecnej aż do końca spożywania; ładnie i bogato oblepia szkło. Nasycenie średnie. Zapach niezbyt mocny, ale przyjemny i złożony. Czuć słody (jęczmienny i żytni), nuty: kwiatową, cytrusowo - owocową i żywiczną. W smaku piwo już na pierwszy łyk mało treściwe; nawet nieco wodniste. Czuć słody, posmak razowego chleba, nutę cytrusowo - grejpfrutową, nutę żywiczną. Goryczka średniej mocy, taka trawiasta, ziołowo - grejpfrutowa. W sumie niezłe piwo.

6 punktów.

Opinia: j24
17/01/2018

encyklopedia/piwa/fortuna_miloslaw_warzy_smialo_zytnie_session_ipa.txt · ostatnio zmienione: 2019/11/14 12:55 (edycja zewnętrzna)