Flying Dog - Raging Bitch Belgian-Style IPA

Flying Dog Brewery Frederick, Maryland, USA.

Raging Bitch powstał z okazji 20-lecia browaru Flying Dog.

Skład: woda, słód jęczmienny, chmiel, drożdże; alk. 8,3% obj.; IBU: 60; nasycenie umiarkowane.

Zanim przymierzyłem się do tego piwa, postanowiłem nieco o nim poczytać. Było warto. Jak się okazuje, nazwa piwa nie przeszła bez echa w szczycącymi się wolnością USA. Flying Dog musiał stoczyć bój sądowy z Michigan Liquor Control Commision, która uprzednio zakazała sprzedaży „Wściekłej suki” ze względu na rzekome zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego i szkodliwy wpływ na osoby dorosłe, które mogły przeczytać ów nazwę np. w restauracyjnym menu. Krótko mówiąc – jaja na boczku. Ostatecznie Komisja wycofała się z podjętych decyzji i dopuściła sprzedaż Raging Bitch. Na uwagę zasługuje kolejna, równie zryta co urokliwa, nalepeczka zaprojektowana przez artystę Ralpha Steadmana.

Piwo barwy złocisto-pomarańczowej z niezbyt obfitą, ale ładną i umiarkowanie trwałą pianą. Zapach jest wręcz oszałamiający. Owoce, spośród których można wymienić cytrusy, dziką różę i właściwie całą gamę innych Bożych darów (jest tak bogato, że każdy wyniucha coś ciekawego), przeplatają się z akcentami karmelu i chmielową, żywiczną nutą. Tę kompozycję spokojnie można potraktować jak perfumy. Smak jest również bogaty w nuty owocowe, jednak króluje fantastyczna goryczka. Jak dla mnie te 60 IBU to jest to.

Piwo rewelacyjne i gdybym mógł, przyznałby więcej niż 10 pkt.

To dopiero drugi Flying Dog, którego spróbowałem i chyba siem… zakochałem.

Opinia: Wojciechus
10/12/2011Małe co nieco ode mnie. W barwie doszukałem się również odcieni miedzianych, piwo nieco mętnawe. Piana po nalaniu była bardzo obfita. Z małej flaszki (0,355 l) nie zmieściła się do kufla o pojemności 0,5 l. Nasycenie średnie do mocnego. Zapach to faktycznie wręcz nie do opisania. Doznania smakowe identyczne z przedtesterem. Goryczka … :-) Niebo dla kubków smakowych.

Opinia: Sten
19/12/2011

encyklopedia/piwa/flying_dog_raging_bitch_belgian-style_ipa.txt · ostatnio zmienione: 2018/05/04 10:26 (edycja zewnętrzna)