Edi - Piwo Miętowe Niepasteryzowane

Browar Edi, Edward Wilk, nowa wieś k/ Wschowy.

Piwo niepasteryzowane, niefiltrowane, dojrzewające w butelce.

Skład: woda, słód jęczmienny, chmiel, drożdże piwowarskie, syrop miętowy, syrop glukozowo - fruktozowy, woda, cukier, naturalny aromat miętowy, barwniki: E-1021), E-1312).

Barwa nieco rozcieńczonego płynu do mycia naczyń - Ludwik, znaczy w tonacjach zielonych.

Piana chyba biała. Lałem z ok. 20 cm i uzyskałem kilka plamek na tafli.

Nasycenie żadne do znikomego.

Zapach płynu do płukania ust.

Smak bardzo sztucznie słodki z wyraźną miętą, równie sztuczną. Starając się intensywnie wyczułem odrobinę goryczki. Moim zdaniem ów płyn do płukania ust piwem to na pewno nie jest.

Plusem jedynym jest to, że przed snem wypłukałem paszczę sobie i za to dam 1 punkt, ba nawet z plusem.

Opinia: Sten
04/04/2014

1)
Tartrazyna – cytrynowożółty barwnik azowy produkowany głównie do celów spożywczych. W Polsce jej nazwa handlowa to żółcień spożywcza 5. Dopuszczona do użytku przez amerykańską agencję FDA (mimo tego jest zakazana w niektórych krajach), która wymaga umieszczenia na opakowaniach produktów zawierających ten związek adnotacji FD&C No. 5 (Stany Zjednoczone nie stosują symboli E). Dopuszczalne dzienne spożycie wynosi 7,5 mg/kg ciała. Tartrazyna jest czynnikiem uwalniającym histaminę, dlatego po jej spożyciu astmatycy mogą odczuwać wzmożone objawy choroby (jest ona także odpowiedzialna za skurcze macicy, grożące poronieniem u ciężarnych). W przypadku osób z nietolerancją salicylanów (aspiryna, niektóre owoce, m.in. jagody i maliny) tartrazyna wzmaga jej objawy. Jest niezalecana dla dzieci, w połączeniu z benzoesanami (E210–215) może u nich powodować trudności w nauce, a nawet wystąpienie syndromu ADHD. U innych (nawet nieuczulonych) osób może wywoływać: pokrzywkę, zapalenie skóry, bóle głowy, katar sienny, trudności z koncentracją, depresję, wysypkę, swędzenie warg i języka, bezsenność, dezorientację, anafilaksję.
2)
Błękit patentowy V, błękit sulfanowy – organiczny związek chemiczny, syntetyczny, niebieskofioletowy barwnik spożywczy (azowy, bądź smołowy). Dopuszczalne dzienne spożycie wynosi 15 mg/kg ciała. W stosowanych stężeniach błękit patentowy V rzadko wywołuje skutki uboczne, jednak może powodować reakcje alergiczne takie jak: świąd, pokrzywka, nudności, niedociśnienie oraz żołądkowo-jelitowe, a w rzadkich przypadkach także wstrząs anafilaktyczny. Może powodować wzmożenie wydzielania histaminy. Obecnie wycofywane jest jego użycie w przemyśle spożywczym, aczkolwiek czasami jest dodawany do żelków i jajek szkockich. Stosowanie błękitu patentowego V jako dodatku do żywności jest zabronione w Australii, USA oraz Norwegii.
PS. W stomatologii jest stosowany jako barwnik do tabletek barwiących. Pokrywa on płytkę nazębną, uwidaczniając ją w ten sposób.
encyklopedia/piwa/edi_piwo_mietowe_niepasteryzowane.txt · ostatnio zmienione: 2019/11/14 12:55 (edycja zewnętrzna)