Carlsberg Polska - Świąteczne Sezonowe

Browar Okocim CO Sp. z O.O., Brzesko.

Po piwach: Świętojańskim oraz Dożynkowym czas na kolejne, dostępne w czasie listopad 2013 - styczeń 2014.

Jak chwali się producent: „Piwo ciemne o smaku korzennym, dosładzane. Alkohol 7,0% obj. ekstrakt 16,1% wag. Pasteryzowane. Zawiera słód jęczmienny.”

No to otwieramy:

Piwo klarowne. Barwa mocnej herbaty (miedziano - rubinowa). Piana dość obfita, drobna, beżowa. Średnio trwała. Opada do nikłej obwódki; pozostają też jej ślady na ściankach kufla. Nasycenie średnie do dużego. Zapach dość złożony; dominują przyprawy: imbir, goździki, cynamon. W tle wyczułem alkohol. W smaku piwo przypomina grzańca na zimno. Dominuje słodycz, taka trochę sztuczna i przesadzona, poza tym gdzieś w tle czuć słód. Oprócz nich czuć bardzo intensywnie wspomniane już przy zapachu przyprawy korzenne, a także alkohol; jest on wyraźny, do tego nieco rozgrzewa wnętrzności. Goryczka nieco stłumiona, ale nawet trwała i przyjemna.

Generalnie piwo nie jest złe, choć moim zdaniem zbyt sztuczne, za słodkie i zbytnio czuć alkohol.

Dodam, że od ogółu znanych piw ciemnych zdecydowanie się odróżnia.

5,5 punktu.

Opinia: j24
28/11/2013Dane techniczne, czyli kącik dla dociekliwych. Okocim od pewnego czasu wprowadza na swoich produktach pewien schemat. Tabelkę która nieco ułatwia życie. Tak oto z owej tabelki na etykiecie możemy wyczytać: „Świąteczne Piwo Sezonowe. Dostępne w sezonie: Listopad 2013 - Styczeń 2014. Gatunek: Ciemne Pełne Aromatyczne. Alk. 7,0% obj., Ekst. 16,1%.” Zapowiada się interesująco.
Na kontrze niepokojąca ilość tekstu, ale czego nie robi się dla encyklopedii: „Świąteczne Piwo Sezonowe. Na okres jesienno-zimowy proponujemy pełne, wyraziste w smaku piwo Świąteczne. Co je wyróżnia? Mocny, esencjonalny bukiet, z wyczuwalnymi nutami karmelowo-słodowymi oraz korzennymi. Oprócz bogatego aromatu, na uwagę zasługuje także barwa - ciemna i zdecydowana.” To było do przewidzenia. Dalej mamy bardziej szczegółową informację odnośnie składu. Jedyne co nas może zainteresować to wzmianka następującej treści: „Zawiera słód jęczmienny.”

Kod kreskowy: 59000140024701)

Nie ma to jak zakupić piwo przed Bożym Narodzeniem, a wypić je, może nie przed Wielkanocą, ale bardzo późno. Taka sytuacja wynikła właśnie z Świątecznym Piwem Sezonowym. Jest to kolejny wynalazek z Browaru Okocim który jest dostępny przez określony czas w roku. Dobra inicjatywa.

Zapach. Czuć wyraźnie zapach przypraw korzennych. Nie można opędzić się wprost od wrażenia, że jest to piwo grzane. W zasadzie zapach korzenny dominuje, nie pozwalając przebić się innym aromatom.

Piana. Opada w średnim tempie. Jest koloru beżowego. Zróżnicowana, miejscami gęsta, w innych zaś raczej średnio. Nadmienić muszę, że radośnie osadza się na ściankach pokala.

Kolor. Karmelowy. Innego określenia nie znajdę. Przyjemny.

Smak. Pierwsze wrażenie, to zmasowany atak aromatów korzennych. Później jest już lepiej. Czuć przyjemny karmelowy smaczek. Goryczka w zasadzie jest obecna, ale jest na drugim planie. Przyjemne połączanie, ale nieprecyzyjne. Trzeba szukać smaków, raz są zbyt intensywne, drugim razem nie można ich odszukać. Po czasie pozostaje w ustach lekko kwaskowy posmak, którego osobiście nie preferuję Dobre piwo, ale mam nadzieje, że w następnym sezonie będzie jeszcze lepsze, dlatego w tym sezonie mocne 7 z widokiem na więcej za rok.

Opinia: Śmietan
05/02/2014

1)
CARLSBERG POLSKA Sp. z o.o., ul. Iłżecka 24, 02-135 Warszawa, Polska.
encyklopedia/piwa/carlsberg_polska_swiateczne_sezonowe.txt · ostatnio zmienione: 2020/11/23 21:03 (edycja zewnętrzna)