Browar na Jurze - Kwaśny Mniszek

Browar na Jurze Zawiercie. Kod kreskowy: 59053310261781).

Piwo niefiltrowane, pasteryzowane.

„Jasne, treściwe piwo górnej fermentacji, które łączy trzy smaki: słodki, gorzki, i kwaśny.
To przypomnienie wiosny dzięki kwiatom mniszka lekarskiego zbieranym w pełnym słońc. Kwaśne w wyniku pracy bakterii lactobacillus delbruecki mocne w wyniku fermentacji drożdżami Belgian Strong Ale, z cytrusowym finiszem chmieli amerykańskich dających wyraźną goryczkę. Składniki: woda źródlana, słody: pale ale, monachijski, pszeniczny jasny,, kwiaty mniszka lekarskiego, cukier, sok z cytryny, chmiele (USA): Columbus, Cascade, Citra, Mosaic, ekstrakt chmielowyCTZ, bakterie kwasu mlekowego Lactobacillus Delbrueckii, drożdże Wyeast 1388 Belgian Strąg Ale”
(Nie obśmiewajcie mnie, naprawdę tak napisali LOL )

Zawartość alkoholu: 9% obj., ekstraktu nie podano, Warka do 21.03.2020r.

Barwa bursztynowa, niemal miedziana, mocno zamglona. Na dnie butelki zebrało się całkiem sporo osadu.

Piana koloru kości słoniowej, gęsta. Dość szybko redukuje się do kołderki, by po pewnym stać się ringiem wokół szkła i niewielką wysepką. Szklanki nie ubrudziła.

Zapach kwaskowy. Czuć cytrynę i kwiatową słodycz mniszka (Capricornowa tak zeznała). Alkoholu kompletnie nie czuć.

Nasycenie średnie, niższe.

W smaku dominuje cytrynowy kwasek i trochę gorzkawej słodyczy mniszka. Bardzo pijalne i orzeźwiające. Alkoholu kompletnie nie czuć, więc można się nieźle zaskoczyć, ale cholernie zdradliwe, więc jest to piwo z tych niebezpiecznych. Alkohol ujawnia się po dłuższej chwili, więc spragniony zdąży wchłonąć nieświadomie kufelek, popełni kilka drugich i nagle świat zaczyna się robić jakby mientki, a grawitacja dziwnie globem kręci.

Podsumowując piwko jest całkiem smaczne, co przy mojej awersji do soku jest nie lada komplementem, a Capricornowa powiedziała, że nawet bardzo smaczne, choć dla mnie odrobinę za słodkie, co jednak nie przeszkadza, a wręcz przeciwnie, bardzo pobudza chęć na otwarcie kolejnego piwka celem ugaszenia pragnienia.

Mocne 7 punktów.

Opinia: Capricorn
16/06/2019

1)
BROWAR NA JURZE Ewa Piątek Sp. Jawna, ul. Paderewskiego 114, 42-400 Zawiercie.
encyklopedia/piwa/browar_na_jurze_kwasny_mniszek.txt · ostatnio zmienione: 2019/11/14 12:54 (edycja zewnętrzna)