Bojanowo - Bojan Toporek

Browary Regionalne Jakubiak Sp. z o.o. Browar Bojanowo.

Piwo typu lager.

„Wraz z powstaniem Browaru w Bojanowie powstała Straż Ogniowa z obserwatorem umieszczonym na wieży Browaru. Piwo dedykujemy Polskim Strażakom.”

Skład: woda, słód jęczmienny pilzneński, chmiel marynka, lubelski, cascade.

Zawartość alkoholu: 6,0% obj. ekstraktu: 14,0% wag.

Barwa ciemno-pomarańczowa, mętna.

Piana biała, średnia. Opadła do cieniutkiej, ale trwałej warstewki. Leciutka mgiełka ładnie oblepiła szkło.

Nasycenie z tych niższych.

Zapach słodowy z wyraźnymi owocami cytrusowymi.

W smaku też dominuj słód z przyjemnymi owocowymi nutkami z przewagą cytrusów, które dają lekki kwasek. Goryczka całkiem wyraźna i intensywna. Długo utrzymuje się na podniebieniu. Nad wyraz dobry lager, taki po którego pewnie nie raz się sięgnie. Zrównoważony smak sprawia, że bardzo przyjemnie się nim delektuje.

Mocne 9 punktów.

Opinia: Sten
01/01/2014



Browary Regionalne Jakubiak Sp. z o.o. Browar Bojanowo. Kod kreskowy: 59059126501741).

Dane techniczne, czyli kącik dla dociekliwych. Mamy w przeciwieństwie do dwóch pozostałych piw z Bojana zmieniony tekst na etykiecie: „Bojan Toporek. Browar Wielkopolski w Bojanowie. Piwo typu Lager z Browaru w Bojanowie. Wraz z powstaniem Browaru w Pojanowie powstała Straż Ogniowa z obserwatorem umieszczonym na wieży Browaru. Piwo dedykujemy Polskim Strażakom.” Fajnie, że jest to 'coś' innego i można dowiedzieć się, co prawda mało, ale jednak o historii browaru.
Na kontrze możemy standardowo przeczytać: „Był czas w historii naszego narodu, który wzbudza podziw całego cywilizowanego świata, kiedy honor był ważniejszy od życia. Był czas chwały i niewyobrażalnych zwycięstw. To był czas HUSARII.„ Identycznie, nic się nie zmieniło.
Pozostaje nam tylko zgłębienie składu, który mam nadzieje jest odmienny, chociażby od Bojana Wielkopolskiego: „Alk. 6,0% obj. Ekst. 14,0% wag. Skład: woda, słód jęczmienny, pilzeński, chmiel marynka, lubelski, cascade.”

Toporek to ostatnia część z 'trylogii' Browaru Bojan jaka w tej chwili znajduje się na rynku. Nie wiem czego się spodziewać, gdyż o ile w przypadku Black IPA smak był tylko do doszlifowania, to z Wielkopolskim coś nie zagrało. Może Toporek jest wypadkową tych dwóch poprzednich piw? Odpowiedź poniżej.

Zapach. Zapach o wiele bardziej złożony aniżeli miało to miejsce przy Bojanie Wielkopolskim. Wyraźnie czuć bogactwo chmielu, co na myśl przywodzi raczej IPE aniżeli lagera. Czuć także nutki kwiatowe, ale mam na myśli raczej ciężki zapach, niż lekki wiosenny. Dodatkowo czuję coś jakby miód, ale jest to zapewne aromat zastosowanego słodu pilzeńskiego. Łącznie daje to ciekawy zapach.

Piana. Jest jak w przypadku Bojana Wielkopolskiego. Małe nasycenie dało minimalną ilość piany która zniknęła w okamgnieniu. W zasadzie była wymuszona w sposób jak wlewałem piwo do pokala. Tutaj minus.

Kolor. Piwo ma złoty, czy może bardziej miodowy kolor. Gdyby dodatkowo piwo było klarowne byłby to bardzo miły widok. Jakoś niespecjalnie to wygląda w wydaniu mętnym. Jak woda ze stawu.

Smak. Aromat słodu pilzeńskiego miło rozpływa się po języku, ale z goryczką jest już kiepsko. Dopiero po dwóch – trzech łykach i chwilowym przetrzymaniu piwa czuć goryczkę. Później jest nieco lepiej i pozostaje posmak goryczki. Wszystko to można by wybaczyć gdyby dodać do tego dostateczne nasycenie piwa. Jednak w przypadku Toporka, niejako dostajemy obuchem w głowę. Nie ma gazu, przez co smak jest wyraźnie gorszy. Niewiele jest piwoszy którzy lubią pić odgazowywane piwo. Ja do nich nie należę i zawiodłem się bardzo na tym piwku. Mam nadzieje, że jest w planach polepszenie jakości. Jak na tą chwilę jest to piwo mocno do dopracowania, dlatego daję ocenę na poziomie 5.

5 punktów.

Opinia: Śmietan
01/02/2014



Piwo mętne. Barwa jasnego miodu. Piana biała, średnio obfita, dość drobna i ładna. Niezbyt trwała. Opada sukcesywnie do cienkiej, ale już trwałej warstewki, następnie obwódki; pozostają też jej ślady na ściankach kufla. Nasycenie niższe niż średnie. Zapach niezbyt mocny. Czuć cytrusy i słód. W smaku piwo treściwe. Dominuje słód. Oprócz niego czuć nutę kwiatowo - owocową i bardzo mocną, długo utrzymującą się na języku goryczkę. Jak dla mnie to bardzo dobre, solidne i zharmonizowane piwo, godne polecenia.

8,5 punktów.

Opinia: j24
30/04/2014



Parametry bez zmian.

Zapach mocniejszy niż poprzednio (średni). Piwo nieco mniej treściwe. Reszta wrażeń bez zmian.

Tym razem mocne 8 punktów.

Opinia: j24
15/11/2015
























Kapsel dedykowany butelka również ma wytłoczoną nazwę „Browary Regionalne Jakubiak”.

Zawartości wzbogacone o chmiel Citra.

Piwo jest rewelacyjne.

9 punktów się należy.

Opinia: Capricorn
16/08/2019

1)
BROWAR CIECHAN Sp. z o.o., ul. Traugutta 7, 59-600 Lwówek Śląski, Polska.
encyklopedia/piwa/bojanowo_bojan_toporek.txt · ostatnio zmienione: 2019/11/14 12:53 (edycja zewnętrzna)