Bojanowo - Bojan Kokosowe

Browary Regionalne Jakubiak Sp. z o.o., Browar Bojanowo.

Piwo jasne o smaku kokosowym.

Skład: woda, słód jęczmienny, chmiel, syrop glukozowy, aromat kokosowy.

Zawartość alkoholu: do 5,0% obj., ekstraktu: 14% wag.

Barwa jasnozłota.

Piana biała, umiarkowanie średnia. Opadła do porwanej kołderki ładnie oblepiając szkło.

Nasycenie więcej niż średnie.

Zapach intensywnie kokosowy. Na myśl mi przywodzi Ferrero. Aromatów piwnych nie doszukałem się.

W smaku jest już lepiej. Choć początek mocno kokosowy, to z każdym łykiem wyczuwa się coraz więcej nut piwnych. Jest trochę słodu i całkiem spora chmielowa goryczka. Kokos jednak nie daje o sobie zapomnieć i przez cały czas konsumpcji działa na kubki smakowe. Wraz ze wzrostem temperatury, piwo staje się mdławo - słodkawe. Należy je potraktować jako ciekawostkę, bo do regularnego spożywania się nie nadaje.

Nie więcej jak 6 punktów.

Opinia: Sten
09/04/2014Piana niezbyt gęsta, biała. Redukuje się do nierównomiernie rozłożonej powłoki. Oblepia kufel, rwie się, a później pozostaje zeń już tylko pierścień.

Kolor jasno złocisty, klarowne.

Nasycenie w sumie nieduże.

Warto było to piwo kupić dla samego zapachu :-) . Wyraźnie czuć kokos. Poza tym chmiel.

Słodycz (kokosowa), ale taka bardzo subtelna, przełamana chmielową goryczką. A ta goryczka jak na takie piwko niczego sobie. Posmak goryczkowy i takież zakończenie. Dobrze zharmonizowane smakowo.

Ocenię je na 8 punktów.

Opinia: moondriver
16/04/2014

Kod kreskowy: 59059126502111).

Dane techniczne, czyli kącik dla dociekliwych. Etykieta kojarzy się jak nic z wypoczynkiem pod palmami. Nic dziwnego, gdyż nawet możemy je ujrzeć na etykiecie. Jednak mnie interesuje najbardziej to co ma do przekazania producent: „Bojan Kokosowe. Browar Wielkopolski w Bojanowie. Piwo jasne o smaku kokosowym z browaru w Bojanowie.” Gdyby ktoś nie wiedział, jest to piwo z Bojanowa. Na kontrze przeczytamy: „Był czas w historii naszego narodu, który wzbudza podziw całego cywilizowanego świata, kiedy honor był ważniejszy od życia. Był czas chwały i niewyobrażalnych zwycięstw. To był czas HUSARII.” Czyli dokładnie ten sam tekst, który możemy znaleźć na pozostałych piwach z Bojanowa. Na koniec czytamy: „Bojan Kokosowe. Alk. Do 5% obj. Ekst. 14,0% wag. Skład: woda, słód jęczmienny, chmiel, syrop glukozowy, aromat kokosowy.” Amen.

Będąc młodym chłopakiem, miałem raz (nie)przyjemność kosztowania kokosowego trunku. I nie było to Malibu. Mimo, że od tych wydarzeń minęło ponad dziesięć lat, nadal na wspomnienie owego wieczoru mam dreszcze, dlatego też z pewną dozą niepewności podchodzę do kokosowego Bojana.
Ciężko będzie zaliczyć to piwo do któregokolwiek stylu piwnego wg PSPD2), zatem zdam się na swoje doświadczenie.

Zapach. Doprawdy, iście dziwaczny zapach ma to piwo. Nutki wiórków kokosowych, mieszają się z aromatem słodu i chmielu, dając nieco mdłą kompozycję. W pierwszej chwili jest to zapach nawet ciekawy, ale przy dłuższym obcowaniu robi się nieco męczący.

Piana. Biała, gęsta, o drobnych pęcherzykach. Po chwili pozostaje malutki kożuszek na powierzchni. W trakcie spożywania, ładnie oblepia szkło.

Kolor. Niemal idealnie złote, klarowne.

Smak. Najgorsze wspomnienia z lat młodzieńczych powracają. Goryczka stara się walczyć z aromatem kokosa. Jednak w tej nierównej walce przegrywa, może nie z kretesem, ale jest niedobrze. Tym bardziej, że kokos wspierany jest przez nieszczęsną słodycz. Z tego wszystkiego robi się mdłe na dłuższą metę piwo. Odnoszę wrażenie, że pozostawia w ustach wręcz tłusty posmak, masła kokosowego. Zdecydowanie piwo które będę omijał szerokim łukiem. Totalna ciekawostka.

Dam temu potworkowi 3 punkty, bo niektórym smakoszom kokosa, ów smak może się podobać.

Opinia: Śmietan
14/05/2014Parametry prawie że bez zmian. Alkohol 5,0 % obj.
Piwo pasteryzowane.

Piwo klarowne. Barwa złocista, z tych bledszych. Piana biała, niezbyt obfita, drobna. Nietrwała. Opada w kilka minut do cienkiej warstewki; pozostają też jej ślady na ściankach kufla. Nasycenie średnie. Zapach dość intensywny, kokosowy, ale taki sztuczny, mydła kokosowego. W głębokim tle można doszukać się słodu. W smaku dominuje kokosowa słodycz, ale taka syntetyczna, mydlana wręcz. Dużo słabiej można wyczuć słód. Goryczka pojawia się kilkanaście sekund po przełknięciu. Nie jest ani mocna, ani trwała.

Zdecydowanie nie moje klimaty. Dla miłośników batoników Bounty, czy też wiórków kokosowych może się jednak nadać.

Ode mnie 4 punkty.

Opinia: j24
07/10/2015Piwo jasne pasteryzowane. W informacji o składzie pominięto syrop glukozowy. Poza tym parametry bez zmian. Zmieniona szata graficzna.

W porównaniu do recenzji z 07/10/2015:
Piana dość obfita i trwalsza. W smaku piwo mniej słodkie, za to goryczka mocniejsza.

No to i ocena lepsza. 5 punktów.

Opinia: j24
01/07/2018

Kolejna zmiana etykiety, a przy okazji również mała zmiana zawartości.
Kod kreskowy: 59059126502113).

Składniki; woda, słód jęczmienny, słód pszeniczny, naturalny syrop kokosowy 5,5%, chmiel, drożdże.

Zawartość alkoholu: 4,5%. Warka do 15.07.2022r.

Barwa złota, zamglona.

Piana koloru écru, dość gęsta. Niestety szybko redukuje się do nietrwałej kołderki.

Nasycenie średnie.

Zapach intensywnie kokosowy.

W smaku piwo jest bardzo słodkie i zdominowane przez syrop kokosowy. Goryczka niezbyt intensywna i trochę ziołowa w smaku. Słabo się komponuje z resztą. Mnie piwo nie podeszło. Szwagierki były zachwycone.

Cuzamen do kupy 5 punktów.

Opinia: Capricorn
04/08/2021

1) , 3)
BROWARY REGIONALNE JAKUBIAK Sp. z o.o., ul. Kolejowa 400, 05-092 Łomianki, Dziekanów Nowy, Polska.
encyklopedia/piwa/bojanowo_bojan_kokosowe.txt · ostatnio zmienione: 2021/08/04 21:13 (edycja zewnętrzna)