Birbant - Imperial Red IPA

Uwarzone przez Birbant s.c. w Browarze Zarzecze.

Piwo niefiltrowane, pasteryzowane.

Skład: woda, słód pale ale, monachijski, karmelowy, ekstrakt słodowy; chmiel: Tomahawk, Centennial, Magnum, Cascade, Amarillo; drożdże: US-05.

Zawartość alkoholu: 7,8% obj., ekstraktu: 19,1% wag., IBU-104.

Barwa jakby w odcieniu czerwieni z nutką rubinową.

Piana kremowa, obfita i bardzo gęsta. Zredukowała się do centymetrowego, trwałego kożuszka. Na szkle zaznaczyła każdy wypity łyk.

Nasycenie ciut mniejsze niż średnie. Zapach przewspaniały. Owoce i kwiaty, nieco karmelu oraz żywicy.

Smak na początku słodki. Wyczuwalny karmel i wspaniała goryczka, głównie cytrusowa z odrobiną żywiczki w tle. Dodam, że bardzo długo pieści kubki smakowe, a pod koniec lekko przełamana jest słodyczą. W tle majaczy słód, który wspaniale spina walory smakowe. Pojawia się też odrobina alkoholu z winnym posmaczkiem. Zacząłem żałować, że w lodówce nie mam jeszcze jednej flaszki tego piwka, bo jest wręcz niesamowite. Żaden opis tego nie odda.

Oczywiście 10 punktów.

Opinia: Sten
26/11/2014Piana: kolor brzoskwiniowo – kremowy. Tworzy się na ok. 1,5 – 2 cm. Dość zbita, ale tylko ok. pół cm z wierzchu. Z czasem redukuje się do cienkiej, zbitej warstewki (z dwoma wysepkami). Obficie osadza się na szkle.

W kolorze czerwonej herbaty z rubinowymi przebłyskami.

Nasycenie z tych mocniejszych.

Zapach (z butelki) : delikatne żywiczne nuty oraz owoce egzotyczne.

Zapach (po przelaniu do pokala) : czuć owoce tropikalne oraz nuty żywicy. Przeziębienie sprawia, że raczej trudno mi będzie wyczuć coś poza tym.

Smak: bardzo, bardzo przyjemna goryczka pieszcząca podniebienie, a jak występuje ból gardła, to te „pieszczoty” zyskują na sile i wartości! Naprawdę cudne goryczkowe aromaty; leciutkie rozgrzewanie tuż po pierwszym łyku. Są i sosnowe, wyraziste akcenty.
Warto było przetrzymać to piwko do Sylwestra . :-)

Nic poza goryczką – wyrazistą i długo utrzymującą się w czeluściach paszczy – oraz sosnowymi nutami nie wyczułam (ale choróbsko dopadła). Punkty przyznam i będzie to

9,5 punktu.

Opinia: moondriver
31/12/2014

encyklopedia/piwa/birbant_imperial_red_ipa.txt · ostatnio zmienione: 2019/11/14 12:53 (edycja zewnętrzna)