Belhaven - Black Scottish Stout

Belhaven Brewery, Szkocja.

Zawiera słód jęczmienny.

Zawartość alkoholu: 4,2%.

Barwa ciemno brunatna, prawie czarna, pod silne światło nikłe rubinowe przebłyski. Piana o barwie kawy z mlekiem. Średnio obfita, ale bardzo gęsta, zbita i trwała. Centymetrowa kołderka utrzymuje się do końca. Pięknie oblepia szkło. Nasycenie umiarkowane, coby nie powiedzieć, słabe.

Zapach palonego słodu, w sumie delikatny, coby nie rzec, że bez wyrazu.

Smak zdecydowanie za wodnisty. Małe co nieco palonego słodu, odrobina kwasku i leciutkie nutki karmelowo kawowe. Goryczka mało wyrazista, acz wyczuwalna. Powiem szczerze, że spodziewałem się czegoś znacznie lepszego, a wypiłem wodnisty płyn, niczym specjalnie (poza pianą - no ale ta wspomożona była widgetem) się nie wyróżniającą.

5 punktów.

Opinia: Sten
18/02/2013Coś, co już u nas było, ale tylko w wersji puszkowej. Czas na butelkę.

Belhaven Brewery, Dunbar, East Lothian, Wielka Brytania (Szkocja).

Naklejka importera informuje:

„Piwo ciemne typu stout, pasteryzowane. (…) Składniki: woda, słód jęczmienny, chmiel, drożdże. Alkohol 4,2 % obj.”

W promocyjnej gazetce Lidla Marek Gogola - niezależny sędzia piwny napisał o nim tak:

„Ciemne piwo górnej fermentacji o zdecydowanym, palonym aromacie i relatywnie lekkim smaku. Główne cechy aromatyczne to zapach kawowy, skórki ciemnego chleba i palonego jęczmienia. Piana gęsta i kremowa. Piwo idealne do serwowania w temp. 6 C w towarzystwie owoców morza lub ciemnego pieczywa i dojrzewających serów.”

Piwo klarowne. Barwa ciemno brunatna; pod światło z rubinowymi przebłyskami. Piana średnio obfita, bardzo ciemno beżowa, drobna, sztywna. Niezbyt trwała. Opada dość szybko do cienkiej warstewki, następnie obwódki. Pozostają też jej słabe ślady na ściankach kufla. Nasycenie średnie. Zapach średnio intensywny. Czuć słód, palony słód i w głębokim tle nuty kawowe. W smaku piwo lekkie; jak na piwa tego typu zdecydowanie za lekkie, nawet wodniste. Dominuje kwasek, do tego palony słód, a w tle nuta karmelowo - kawowa. Goryczka niezbyt mocna, taka idąca w parze z kwaskiem; niezbyt długo utrzymuje się na podniebieniu.

Co do oceny - potwierdzam w pełni recenzję i punktację Stena.

Opinia: j24
19/07/2014Tym razem naklejki importera brak. Jest za to informacja na kontretykiecie: „Zawiera słód jęczmienny”.

Tym razem piana skromna. W minutę opadła do zera. Poza tym wszystko bez zmian.

Opinia: j24
17/08/2015

encyklopedia/piwa/belhaven_black_scottish_stout.txt · ostatnio zmienione: 2019/11/14 12:53 (edycja zewnętrzna)