Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

encyklopedia:piwa:amber_kopernik_edycja_limitowana [2018/07/07 21:59] (aktualna)
Linia 1: Linia 1:
 +====== Amber - Kopernik - Edycja Limitowana ======
  
 +Browar Amber
 +{{ :​encyklopedia:​piwa:​a:​amber_kopernik_edycja_limitowana.jpg?​nolink|}}
 +
 +Nie połączę go z już istniejącym na stronach [[encyklopedia:​piwa:​Amber Kopernik_Pils_Beer|Kopernik Pils Beer]]. Po pierwsze, bo to moje to tzw. Edycja Limitowana (jak się okazało przy bliższym rozpoznaniu nie na 20-lecie Browaru ale z okazji uznania roku 2013 Rokiem Kopernika, taka zmyłka ;-) ), a po drugie tamta wersja jest na rynek amerykański wiec się może znacząco różnić. I się różni. Wyraźnie na plus dla Edycji Limitowanej.
 +
 +Zacznijmy jednak po kolei, od parametrów:​\\
 +Piwo jasne, pasteryzowane.
 +
 +Skład: woda, słód jęczmienny,​ chmiel. Zawartość alk. 4,8% obj. Ekstraktu nie podano, stylu piwa (poza tym, że "​jasne"​) też nie ma na opakowaniu.
 +
 +Barwa bardzo jasna, bez zmętnień, klarowne.
 +
 +Piana (jak widać na zdjęciu) początkowo dość obfita, szybko się redukuje ale po 10 minutach nadal pozostaje na powierzchni piwa w postaci około centymetrowej "​kołderki",​ dość sztywnej. Bardzo udana piana bym to nazwał. Na ściankach oblepia się wianuszkami znaczącymi kolejne łyki.
 +
 +Nasycenie średnie. Choć otwierając spodziewałem się większego bo spod kapsla doniosło się dość mocne "​pffyk"​.
 +
 +W zapachu wyraźny słód z lekką nutką chmielu.
 +
 +Smak równie wyraźnie słodowy ale i goryczka chmielowa na przyzwoitym,​ dobrze zbalansowanym poziomie. To właśnie lubię w piwku popijanym do jedzenia. Nienachalną goryczkę delikatnie pobudzającą kubki smakowe do głębszego odczuwania smaku potrawy. Mniam :-)
 +
 +Przed podsumowaniem kilka słów o wrażeniach estetycznych - Browar Amber wprowadził swoje, dedykowane butelki, łatwo rozpoznawalne po wytłoczonym na szkle napisie //"​Browar Amber"//​ oraz //"​Specjalność Regionu"//​ - fajna promocja i Browaru i Pomorza. Bardzo ładna, kolorowa, "​bogata"​ etykietka naprawdę przyciąga wzrok. W dobie maksymalnych uproszczeń do jakich dążą etykiety piw koncernowych to przyjemna odmiana.
 +
 +No i podsumowanie - generalnie bardzo przyzwoity lager (tak bym zaklasyfikował w świetle braku deklaracji producenta co to miało by być :wink: ), przyjemny w smaku i aromacie. Chętnie wypiję jeszcze raz.
 +
 +Punktów będzie... 8. Było by 9 ale jednak te drobne potknięcia z brakiem podstawowych informacji zmuszają do odjęcia punktu. U tak doświadczonego producenta taka "​wtopa"​ nie może przejść niezauważona. ​
 +
 +Opinia: Piotrek\\
 +02/12/2014
 +
 +----
 +\\
 +Subtelna zmiana szaty graficznej, skład i parametry identyczne. Warka do: 29.11.2018.
 +{{ :​encyklopedia:​piwa:​a:​amber_kopernik_edycja_limitowana_2.jpg?​nolink|}}
 +
 +Barwa ciemnego złota, klarowna.
 +
 +Piana jasnokremowa,​ średnia o drobnych pęcherzykach. Opadła do porwanej kołderki. Firankowo oblepiła szkło.
 +
 +Nasycenie umiarkowanie średnie.
 +
 +Zapach znikomy, albo i jeszcze mniejszy.. Poza minimalnym słodem, nic innego.
 +Smak słodowy z niewielką odsłodową słodyczą. Średni kwasek i podobna w odbiorze goryczka, choć dość długo zalegająca na podniebieniu. Po złapaniu temperatury wyczuwa się winogrona i jakby kwiaty. Szału nie ma. Zwykłe, przeciętne piwo.
 +
 +6 punktów.
 +
 +Opinia: Sten\\
 +07/07/2018
encyklopedia/piwa/amber_kopernik_edycja_limitowana.txt · ostatnio zmienione: 2018/07/07 21:59 (edycja zewnętrzna)