Amber - Grand Imperial Porter

Browar Amber

Na kontretykiecie: Piwo czarne typu porter o bogatym smaku i aromacie. Idealny do najlepszych deserów. Zwłaszcza do gorzkiej czekolady.

Skład: słody jasne i ciemne, chmiel aromatyczny i goryczkowy, woda, ekstrakt 18,1% wag. alkohol 8% obj.

Na etykiecie: Warzony z najlepszych słodów ciemnych i starannie dobranych odmian chmielu. Grand Imperial jest naszą interpretacją stylu porter. Gorzko - słodkie nuty z posmakiem kawy i czekolady gwarantują wyjątkowe doznania.

W zasadzie trudno tu coś od siebie dodać, bo wszystko już zostało napisane powyżej. Jak dla mnie rewelka.

Śmiało mogę 10 dać.

Opinia: Sten
25/04/2009


Na samym froncie etykiety napisano: „Esencja smaku czarnego piwa”. No to już temu nie byłem w stanie się oprzeć. Nałóg wziął górę nad rozsądkiem i kupiłem.

Pojemność butelki standardowe 500 ml. Deklarowana zawartość alkoholu 8% (18,1 % wag.).

Producent - Browar Amber, Bielkówko.

Zacytuję najpierw co producent umieścił na etykiecie i kontretykiecie a następnie podam moje wrażenia konsumpcyjne.

Etykieta (oprócz już wymienionych informacji) ma też napis:

„Warzony z najlepszych słodów ciemnych i starannie dobranych odmian chmielu Grand Imperial jest naszą interpretacją stylu porter. Gorzko-słodkie nuty z posmakiem kawy i czekolady gwarantują wyjątkowe doznania. Roman Kotlewski - piwowar” No cóż… Piwo jest mocne, to fakt. Jest smaczne (jeśli ktoś tak jak ja lubi ten typ piw) ale nie jest to smak rewelacyjny, wyjątkowy, odkrywczy. Ot porter na dobrym, światowym poziomie. Wspomniane przez producenta gorzko-słodkie nuty rzeczywiście wyraźnie się wyczuwa, ale nie są to niestety nuty kawy i czekolady - no chyba, że autor miał na myśli kawę zbożową i ową gorzką czekoladę sprzed stanu wojennego z palonego zboża i wyrobu czekoladopodobnego… Jest to jak najbardziej smaczne piwo ale po prostu wyraźnie czuje się posmak palonego zboża a nie owych szlachetnych wzorców wymienionych w opisie.

Kontretykieta zawiera treści następujące:

„Grand Imperial Porter Beer. Piwo czarne typu porter o bogatym smaku i aromacie. Idealny do najlepszych deserów, zwłaszcza do gorzkiej czekolady. Pasteryzowane. Skład: słody jęczmienne jasne i ciemne, chmiel aromatyczny i goryczkowy, woda. Ekstrakt 18,1% wag., alk. 8% obj.”

Z tych właściwości nie sprawdziłem połączenia z deserem z gorzkiej czekolady. Jeśli chodzi o zawartość alkoholu to na pewno ma. Po nalaniu tworzy gęstą, dość trwałą i sztywną pianę, z której łatwo zrobić ślicznego „grzybka”.

W sumie polecam smakoszom piw ciężkich a porterów w szczególności. Tania ale nie marna alternatywa dla porterów zachodnich (drogich a wcale nie lepszych).

W mojej subiektywnej ocenie 8,5 punktu. Odbieram te 1,5 za te bajki o kawie i czekoladzie…

Opinia: Piotrek
15/12/2009Piwo klarowne. Barwa prawie czarna; podobna do kawy. Pod światło przebijają akcenty ciemno wiśniowe. Piana dość obfita, drobna, beżowa. Niezbyt trwała. Opada do nikłej warstewki, następnie obwódki; pozostają też jej bogate i trwałe ślady na ściankach kufla. Nasycenie średnie do dużego. Zapach ciemnego i palonego słodu oraz karmelu. W smaku czuć ciemny i palony słód, do tego lekki kwasek i nawet mocną goryczkę. Z nutami kawy i czekolady może się to nawet skojarzyć. Alkohol praktycznie niewyczuwalny.

Generalnie piwo dobre, porządnie uwarzone i skomponowane. Jako, że to nie jest mój typ piwa to ocena jest trudna.

Niech będzie te Piotrkowe 8,5 punktu.

Opinia: j24
01/05/2013Dziś „wpadła” mi w ręce butelka już opisywanego piwa. Piwo pozostało bez zmian natomiast sama butelka przeszła „face lifting”. :-)

Stała się smuklejsza a na szyjce pojawiły się wypukłe napisy w dwóch językach głoszące:

„BROWAR AMBER SPECJALNOŚĆ REGIONU” oraz

„AMBER BEER REGIONAL SPECIALITY”

Są też dwie, również odlane ze szkła, „pieczęcie” okrągłe a na nich w centrum korona a w otoku napis:

„NATURALNIE Z POMORZA” i „NATURALLY FROM POMERANIA”

Opinia: Piotrek
10/12/2013

Zmiana szaty graficznej. Etykieta i kontra w oszczędnej, czarno-białej kompozycji.

Pozostałe cechy bez zmian. Nadal na tym samym ponadprzeciętnym poziomie.

Opinia: Piotrek
09/08/2017Cóż dodać … potęga ciemnej strony Mocy… Piwo mi bardzo smakujące. Jednak jak dla mnie Portera Bałtyckiego nie przebija.. Zdjęli trochę mocy i alkoholu jest 7,8%

Pozostałe elementy bez zmian.

Moje 9 punktów.

Opinia: filipesku
01/11/2018

encyklopedia/piwa/amber_grand_imperial_porter.txt · ostatnio zmienione: 2018/11/02 06:00 (edycja zewnętrzna)