Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

encyklopedia:piwa:alebrowar_amber_boy [2018/05/04 10:23]
encyklopedia:piwa:alebrowar_amber_boy [2019/11/14 12:52] (aktualna)
Linia 1: Linia 1:
 +====== AleBrowar - Amber Boy ======
  
 +Wyprodukowane przez Ale Browar w Browarze Gościszewo.
 +{{ :​encyklopedia:​piwa:​a:​alebrowar_amber_boy.jpg?​nolink|}}
 +
 +Cytat:\\
 +//​Niektórzy ratują świat przed zagładą, inni tępią złoczyńców wyręczając służby mundurowe. Moim powołaniem jest zabijanie piwnej nudy. Przekonasz się o tym, sięgając po chmielone na zimno ale. Niech moc bursztynu będzie z Tobą!//
 +
 +
 +Skład: woda, słody - pale ale, pszeniczny, wiedeński, Carared, Carapils; chmiele - Cascade, Columbus, Willamette; drożdże US-05.
 +
 +Zawartość alkoholu: 5,0%, ekstraktu: 12%, IBU 30
 +
 +Barwa herbaciano bursztynowa,​ mętna.
 +
 +Piana blado beżowa, średnio cienka, ale w miarę trwała. Dopiero pod koniec szklanki zanika.
 +
 +Nasycenie umiarkowanie spore.
 +
 +Zapach owocowo kwiatowy, intensywny i żywiczny, jakby to pewnie określił Wojciechus. W dalekim tle odrobina słodu.
 +
 +Smak rewelacyjny. To, co w piwie najbardziej cenię. Dominuje wielce przyjemna goryczka, mocno garbnikowa. Do tego piękny bukiet owoców i kwiatów. Leciutki słodek, odrobina krótkotrwałego kwasku i znów goryczka pieszcząca podniebienie intensywnością,​ długotrwałością,​ a zarazem subtelnością. To piwo trzeba spróbować.
 +
 +10 punktów.
 +
 +Opinia: Sten\\
 +24/08/2012
 +
 +
 +----
 +\\
 +Amber Boy – czyli pierwsze z dwóch najmłodszych dzieci AleBrowaru. Piana, barwa, trele morele – dokładnie tak jak Sten opisał. Zapach początkowo dziwny, nijaki, dopiero po chwili pojawił się wspaniały, cytrusowy aromat, za którym podążają subtelniejsze nutki karmelowo-żywiczne. Poza tym głęboko w tle ukryta jest słodowa podbudowa – jakby kontrastująca z wyrazistą całością. Smak to głównie popis użytych chmieli – przyjemna, solidna goryczka, przepleciona nutami żywicznymi (znacznie lepiej wyrażonymi niż w zapachu) i cytruskami. Słodowość – tak jak Sten opisał – niewielka, krótkotrwała,​ znów zabarwiona karmelem. W porównaniu z amerykańskim Amber Ale’m, to… nie ma co porównywać. Tamto piwo było zbyt cukierkowe i bez harmonii. Amber Boy stanowi jego przeciwieństwo. Przyłączam się do Stenowskiej punktacji i również polecam.
 +
 +P.S. Dopiero teraz zerknąłem na IBU i muszę przyznać, że jak na 30, owa goryczka jest wręcz fenomenalna. Myślałem, że IBU jest w granicach 50-60... Po prostu WOW!
 +
 +Opinia: Wojciechus\\
 +06/09/2012
encyklopedia/piwa/alebrowar_amber_boy.txt · ostatnio zmienione: 2019/11/14 12:52 (edycja zewnętrzna)